Kameň v interiéri

Umelý kameň Okite®

Okite® je trvanlivý a hygienický povrchový materiál, používaný na vrchné dosky kuchynských stolov, obloženie vaní a sprchových kútov, vrchné dosky toaletných stolov a pre účely ďalších interiérových dekorácií a komerčných aplikácií, ako sú napríklad barové pulty, parapety, schody, dlažby, …

Okite má mnoho výnimočných vlastností.

Tvrdosť

Podľa Mohsovej stupnice tvrdosti sa nachádza na 7.mieste z 10, rovnako ako Zodiaq®

Odolnosť voči poškriabaniu

Pri bežnom používaní kameňa ako pracovnej kuch. dosky je prakticky nepoškriabateľný (nevzťahuje sa na mechanické poškodenie). Je najtvrdším materiálom na trhu.

Odolnosť voči teplotám

Materiálu nevadí časovo obmedzený kontakt s bežnými kuchynskými teplotami, ktoré vydávajú horúce hrnce a panvice (max. do 149 °C)

Použitie

Vhodný na interiérové využitie a komerčné aplikácie

Životnosť

Bez mechanického zásahu neobmedzená.

Ako udržať nádherný vzhľad Vášho Okite?

Našťastie, je to oveľa jednoduchšie, ako by ste si mohli myslieť. Čistenie Vášho vysoko atraktívneho a  trvácneho neporézneho povrchu je mimoriadne jednoduché a nikdy nevyžaduje použitie impregnácie ani leštidiel. Údržba je menej náročná ako pri granite, mramore, vápenci alebo mastenci. Ak chcete zachovať nádherný vzhľad Okite na dlhé roky, stačí len dodržiavať tieto jednoduché pokyny.

Návod na bežné každodenné čistenie Bežne rozliate tekutiny jednoducho vsiaknite do kuchynskej utierky a  umyte mäkkou tkaninou, teplou vodou a  tekutým čistiacim prostriedkom. To je všetko. Odstránenie zasušených nečistôt Zasušené nečistoty – ako napr. žuvačky, jedlo s  obsahom horčice alebo karí, škvrny zapríčinené tukmi a  mastnotou alebo farby na vodnej báze, najprv jemne zoškrabte tupou plastovou škrabkou. Potom vyčistite Okite povrch čistiacou hubkou, pri ktorej nehrozí jeho poškriabanie, a  sprejovým kuchynským čističom. Opláchnite teplou vodou a  osušte čistou textíliou. Ak je to potrebné, postup zopakujte.

Čistenie textúrovaných povrchov ako AIDA collection Pre bežné čistenie použite len horúcu vodu so saponátom a  utrite dosucha čistou textíliou. Na mastné a  olejové nečistoty použite sprejový kuchynský čistič a nechajte pôsobiť 30 sekúnd, potom dobre opláchnite aosušte čistou textíliou. Na viac zaschnuté nečistoty použite krémový, nie drsný čistič nanesený na vlhkej špongii. Celú oblasť čistite veľkými krúživými pohybmi. Dobre opláchnite horúcou saponátovou vodou a  osušte čistou textíliou. Na iné škvrny, ktoré nie je možné odstrániť bežným čistením, použite vlhkú hubku s  trochou krémového čističa. Celú plochu čistite veľkými krúživými pohybmi. Dobre opláchnite horúcou saponátovou vodou a  osušte čistou utierkou alebo inou textíliou.

Tento spôsob čistenia použite, prosíme, len keď je to nevyhnutné. Sústavné čistenie týmto spôsobom by mohlo spôsobiť stratu lesku na Vašom Okite povrchu. Musíme upozorniť aj na to, že niektoré farby AIDA Collection sú citlivejšie na mastnotu odtlačkov prstov a  môžu vyžadovať väčšiu pozornosť pri pravidelnom čistení. Na záver: Na odstránenie niektorých nečistôt je možné použiť aj trichloroethylen.

Pre viac informácií navštívte: www.okite.com OKITE je vysoko odolné voči korózii zavinenej látkami: Kyslé látky Olej, napr.: olivový Maslo Káva Čaj Červené alebo biele víno Voda Ocot Horčica Nealko nápoje Kyselina citrónová Kondenzované mlieko Soľ (NaCl) Čučoriedky Čpavok Sóda (uhličitan sodný) Zubná pasta Rúž Mydlové saponáty Dezinfekčné prípravky Mydlá pre domácnosť Krémy na ruky Lesk na topánky Atrament Hydroxid sodný Odlakovač(acetón) – najprv odsajte a  potom opláchnite čistou vodou. Na čistenie OKITE, prosíme, NEPOUŽÍVAJTE: Bielidlá Alkalické čistiace prostriedky Rozpúšťadlá, riedidlá na farby Lúh sodný Kyseline fluorovodíkovú Dichlórmetán Pre viac informácií o  Okite navštívte www.okite.com

Prírodný kameň Žula

Žula je prírodný kameň, respektíve vyvretá hornina, zložená z kremíka, živcov a sľúd, pričom kremík spôsobuje jej tvrdosť a hustotu. Živce vytvárajú súdržnosť horniny a sľudy dodávajú žule lesklé zrniečka. V hlbinách zeme sa utvára stovky miliónov rokov a vzniká z vychladenej magmy.

Žula má výnimočné vlastnosti. Jej dominantou je absolútna originalita každého kusu

Kresba

Prírodná žula má originálnu kresbu (z toho istého druhu neexistujú dva rovnaké kusy).

Odolnosť voči poškriabaniu

Pri bežnom používaní kameňa ako pracovnej kuchynskej dosky je žula prakticky nepoškriabateľná (nevzťahuje sa na mechanické poškodenie). Je najtvrdším materiálom na trhu.

Odolnosť voči teplotám

Žula má najvyššiu odolnosť voči teplotám zo všetkých ušľachtilých kameňov.

Lesk

Prírodný kameň má vysoký a trváci lesk.

Životnosť

Bez mechanického zásahu neobmedzená.

Vlastnosti prírodného kameňa – Žuly, návod na údržbu

Žula ako prírodný materiál má svoje fyzikálno-chemické vlastnosti. V prípade, že je kameň použitý ako kuchynský pult, musíme sa zaoberať jeho nasiakavosťou. Nasiakavosťou rozumieme to, že žula dokáže absorbovať vodu, olej i prípadné pigmenty obsiahnuté v tekutých látkach.

Pracovná doska zo žuly má vysokú tvrdosť (7 z 10 v Mohsovej škále tvrdosti). Z uvedenej vlastnosti vyplýva, že je možné žulu poškriabať, respektíve inak poškodiť predmetom s rovnakou alebo vyššou tvrdosťou. Neodporúča sa „klepanie rezňov“ priamo na pracovnej doske z dôvodu možného poškodenia povrchu. Odporúčame použiť drevenú podložku. K poškodeniu povrchu alebo hrany kamenného pultu môže dôjsť aj úderom ťažkým predmetom. Žulový pult je ošetrený ochranným náterom, ktorý ochraňuje pred vodou, nečistotou a olejmi. Nie je žiaduce aj takto ošetrený pult dlhodobo vystavovať znečisteniu.

V prípade znečistenia silnými pigmentmi obsiahnutými v niektorých potravinách, prípadne nápojoch môže dôjsť k ich zaschnutiu. Vzhľadom k prirodzenej štruktúre žuly môže byť čistenie zaschnutých škvŕn problematické. Preto sa odporúča ihneď po znečistení silne farbiacimi potravinami alebo nápojmi kamenný pult očistiť bežnými saponátovými prípravkami. Čistenie žulových pultov agresívnymi čistiacimi prípravkami (Fixinela, Savo, Domestos, Bref a iné) neodporúčame z dôvodu možného narušenia ochrannej vrstvy.

Pracovná doska zo žuly nesmie byť používaná z dôvodu vytvrdnutia lepidiel 24 hodín po namontovaní. Pri lepenom dreze z kameňa sú potrebné 2 týždne k úplnému vyschnutiu lepidla a dosiahnutiu tak maximálnej odolnosti voči teplotným zmenám. Počas tohto obdobia neodporúčame vylievať do drezu napr. horúcu vodu. Pracovnú dosku zo žuly v lehote jedného týždňa po namontovaní nie je vhodné znečistiť mastnotou, prípadne olejom a taktiež sa neodporúča čistiť saponátovými prípravkami. Tieto odporúčania sú z dôvodu vyzretia ochrannej vrstvy BLOCK D70.

Výrobok od firmy Bellinzoni má potravinársky certifikát NSF, takže je špeciálne vhodný pre kuchynské a kúpeľňové dosky a na miesta prichádzajúce do kontaktu s potravinami. Pre každodennú údržbu je určený umývací substrát L&L, ktorý obsahuje aj ušľachtilé vosky na neutrálnej báze. Prípravok pri bežnej údržbe čistí a zároveň udržuje konzerváciu v najlepšom stave. Nanáša sa na plochu nastriekaním a po chvíľke pôsobenia sa zotrie papierovou utierkou alebo čistou handrou. V prípade prevzatia diela 3. osobou, táto preberá plnú zodpovednosť za škody spôsobené nedostatočnou informovanosťou nadobúdateľa (užívateľa) o údržbe.

 

Mohlo by vás zaujímať

Návod na prezentácie on-line

Návod na prezentácie on-line

Nie vždy nám situácia dovolí stretnúť sa osobne. V tomto krátkom návode Vám predstavíme ako si jednoducho...

Starostlivosť o povrchy

Starostlivosť o povrchy

Použitie a ošetrovanie nábytku - na všetky druhy nábytku pôsobia negatívne...